İçeriğe Atla Menüye Atla

Ayvacık Depreminin Yıldönümünde Anma Programları Düzenlendi 08 Şubat 2018

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde Ayvacık İlçemizde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin yıldönümünde Çanakkale ve Ayvacık’ta depremi anma programları düzenlendi.

Programa Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz Komutanı Tuğamiral Algül, Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez ile diğer İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü V. Ethem Ersöz, İl Müdürümüz Levent Yılmaz, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, Yenice Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Avcı, Ezine Belediye Başkan Vekili Suat Bozak, Çan Belediye Başkan Vekili İrfan Amuca, Kızılay Çanakkale Şube Başkanı Mehmet Kaplan, MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, Muhtarlar, özel sektör kuruluşlarının yetkilileri ve STK temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müdürümüz Levent Yılmaz: "6 Şubat depreminde aslında beklenmeyen bir şey olmadı. Bölgemizde böyle ufak tefek depremler yaşanmaktaydı. Fakat 5,3 şiddetindeki depremde bölgedeki yapı stokları kötü olduğu için çok ağır bir bedel ödedik. 36 yerleşim yerinde 1071 konut, 134 ahır ve 10 iş yerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Bölgede depremden etkilenen 3450 vatandaş, kurulan 1052 yaşam konteynerine yerleştirildi. Tek tesellimiz can kaybımızın olmamasıydı. Meydana gelen afetlerde teknolojinin kullanılmasını çok önemli buluyorum. Depremin ilk günü kurumumuzda bulunan insansız hava aracı ile bölgede havadan incelemeler yaptık ve hasarın boyutlarının farkına vardık. Yaşanan depremden birçok tecrübeler edindik. Afet yönetiminin kapalı bir odada yapılmayacağını, yerinde ve sahada yapılabileceğini gördük. Afetlere müdahalede önce planlama sonra uygulama gelir. Depremin ardından bundan sonra meydana gelecek olası depremlerde neler yapabileceğimizi, risklerimizi azaltmak için ne gibi çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünmeye başladık. Devletimizin bütün kademelerinden Ayvacık'ta yürüttüğümüz çalışmalarda yanımızda olan tüm kamu kurum ve kuruşlarına, özel sektör kuruluşlarına ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim” dedi.

5,3 şiddetindeki deprem sonrasında, bölgede 5,0 şiddetinin altında yaklaşık 2 bin tane artçı sarsıntı yaşandığını dile getiren Valimiz Sn. Orhan Tavlı: “6 Şubat 2017 tarihinde Ayvacık ilçemizde 5,3 şiddetinde bir deprem yaşandı. Sonrasında 5,0 şiddetinin altında yaklaşık 2 bin tane artçı sarsıntı oldu. O günün psikolojisi önemliydi. Tabi deprem yıkmaz konutların durumu zarar verir. Çoğunluğu topraktan, taş ve sıvasız olan evler 5,3 şiddetindeki depreme dayanamadı. 8 vatandaşımız yaralandı. Allah'a şükür can kaybımız olmadı. Sabah erken saatte olan depremde ben ayaktaydım. Ayvacık Kaymakamı ve İl Afet Müdürümüzü aradım. İl Jandarma Komutanımız durumla ilgili bilgileri bana bildirdi. İlde Koordinasyon Kurulunu kurduktan sonra olay mahalline gittim. Depremden en fazla etkilenen köy Yukarıköy'dü. Devletimizle, hükümetimizle gurur duydum. İlk andan itibaren AFAD ile Kızılay'ı ile bütün kurum ve kuruluşları ile herkes oradaydı. Hazırlıklar tamamlanarak kısa sürede müdahale edildi.” dedi.

Konuşmaların ardından Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sektör Kuruluşlarının temsilcilerine, depremde yardımlarından dolayı plaket veren Valimiz Sn. Orhan Tavlı depremden 15 gün sonra dünyaya gelen ve Afad ismi verilen bebeğe de hediyeler verildi.