İçeriğe Atla Menüye Atla

Afet ve Acil Durum Çantası

Afet ve Acil Durum Çantanızda acil durum sırasında ev halkının ihtiyaç duyabileceği temel malzemeler bulunmalıdır. Acil durumlarda bu malzemeleri tedarik etmeniz için zamanınız olmayacağından Afet ve Acil Durum Çantanızı önceden hazır bulundurmanız faydalı olacaktır.

Bir acil durum sonrasında görevlilerin herkese anında ulaşması mümkün olmayabilir. Yardım almanız saatler belki de günler sürebileceğinden kendi kendinize hayatta kalmanız gerekebilir. Bu yüzden de çantanızda en az 72 saat hayatta kalmanızı sağlayacak miktarda gıda, su ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzeme bulunmalıdır.

Acil durumlarda günler hatta haftalar süren elektrik, gaz, su ve telefon kesintileri yaşanabilir. Bu yüzden çantanız bu kesintiler süresince size kolaylık sağlayacak malzemeleri de içermelidir.

Hazırlayacağınız çantanın her an taşınabilir olması ve olası tahliye durumlarında kullanabilmeniz için aracınızda bulunması yararınıza olacaktır.

afet cantasi1

Bir Afet ve Acil Durum Çantasında Olması Önerilen Malzemeler:

* Bir kişiye üç gün yetecek kadar su (Bir kişinin içmesi ve temizliği için bir gün yetecek kadar su miktarı ortalama 4 litredir.)
* Bir kişiye üç gün yetecek miktarda bozulmaya dayanıklı gıda
* Pilli radyo
* El feneri
* Ekstra pil
* İlk yardım çantası
* Yardım çağırmak için düdük
* Mevsime uygun temiz giysi
* Konserve açacağı da içeren çok amaçlı çakı
* Çöp poşeti
* Önemli evraklar
* Kişisel hijyen malzemeleri
* Düzenli kullanılan ilaçlar